Zemi hrozí nebezpečí. V roce 2032 ji může zasáhnout asteroid

FOTO: Asteroid a Země
Hrozí Zemi kolize? Zdroj: jpl.nasa.gov

Již za 19 let může nastat pro naši planetu velmi nepříjemná událost. Podle posledních propočtů hrozí, že oběžnou dráhu Země protne relativně masivní planetka. V průměru má téměř půl kilometru.

FOTO: Asteroid a Země
Hrozí Zemi kolize? Zdroj: jpl.nasa.gov

Těleso označené TV135 je asteroid o šířce kolem 400 metrů. Jedná se o nejzávažnější možnou srážku Země s cizím tělesem v dohledné době.

Vzhledem k tomu, že v roce 2032 by planetka mohla prolétnout ve vzdálenosti až 1,7 milionu kilometrů, nedají se předvídat případné změny v pohybu asteroidu. Pravděpodobnost srážky sice na první pohled není velká, ale v důsledku odchylek se může zvětšit. Nebezpečí se tedy nedá vyvrátit.

V případě, že by TV135 do Země narazilo, naprostá apokalypsa by nenastala. To ovšem neznamená nulové nebezpečí. I tak by srážka uvolnila více energie než 50 jaderných náloží. Představa, že by planetka zasáhla obydlené konurbace je tak více než děsivá. Především proto, že věda zatím nemá k dispozici žádnou účinnou obranu.

Jiné nebezpečí bezprostředně Zemi nehrozí. Další srážka by teoreticky podle propočtů mohla nastat až ve druhé polovině století.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Lukáš Houdek
Lukáš Houdek se narodil 20.7.1991 ve Strakonicích. V současné době studuje Pedagogickou fakultu ZČU, obor český jazyk a psychologie. Do redakce Topzine.cz nastoupil v dubnu 2013. Píše především do rubriky Vesmír.

1 Comment on Zemi hrozí nebezpečí. V roce 2032 ji může zasáhnout asteroid

  1. Asteorid 2013TV135 bol v novembri 2013 po 28 dňovom pozorovaní vyradený zo zoznamu rizikových objektov, keďže podľa spresneného výpočtu so Zemou v roku 2032 nekoliduje.
    Aktuálne je asteoridom s najväčším rizikom zrážky so Zemou v tomto storočí objekt 2007 VE191 s veľkosťou okolo 60 m a dátumom možnej kolízie 27.11.2015. Pravdepodobnosť tejto zrážky je okolo stotiny percenta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Zemi hrozí nebezpečí. V roce 2032 ji může zasáhnout asteroid