Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

FOTO: Černá díra
Ve vesmíru se kromě černé díry najde i nespočet dalších nebezpeč - ilustrační obrázekí. Zdroj: nasa.gov

Nebezpečnost černých děr známe. Jejich gravitace je tak obrovská, že dokonce ani světlo neunikne. Nedávno se však astrofyzici setkali se zajímavým jevem. Černá díra náhle přestala pohlcovat okolní hmotu, což popírá naše dosavadní představy o tomto fyzikálním úkazu.

FOTO: Černá díra
Ve vesmíru se vyskytuje několik typů černých děr. Zdroj: nasa.gov

Zmíněná černá díra se nachází v souhvězdí Sochaře přibližně 13 miliard světelných let od Země a její hmotnost je asi pěti milionkrát větší než hmotnost Slunce. A ačkoliv původně polykala okolní materiál, z něhož se tvořily nové hvězdy, uložila se náhle ke klidu.

I černá díra musí spát

Aktivita černých děr je závislá na přísunu vesmírného materiálu. Pokud může disk hmoty pohlcovat, jedná se o její typickou činnost. Nicméně pokud vše v okolí již vysaje, ukládá se ke „spánku“. Zmíněný případ je ovšem podivuhodný proto, že černá díra „šla spát“, ačkoliv měla stále co polykat. Pozorování dokazuje, že aktivita ustala při formování hvězd.

Protože bychom v této situaci utlumení aktivity černé díry nečekali, je pro vědce taková oblast velmi atraktivní. Následný výzkum ukáže, zda se opět vše vrátí k původnímu stavu. Pokud by se černá díra znovu v budoucnu probudila, byla by to velmi zajímavá podívaná. Získané poznatky by i mohly objasnit souvislost mezi aktivitou černých děr a vznikem nových hvězd v přilehlém okolí.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek se narodil 20.7.1991 ve Strakonicích. V současné době studuje Pedagogickou fakultu ZČU, obor český jazyk a psychologie. Do redakce Topzine.cz nastoupil v dubnu 2013. Píše především do rubriky Vesmír.

1 Comment on Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.