Seriál Simpsonovi v roli vědmy. Předvídal vynálezy a budoucí události

Popularita tohoto amerického animovaného seriálu neklesá ani po pětadvaceti sezonách. Nejnovější díly sleduje na amerických obrazovkách v průměru kolem 4,5 milionů lidí. Co se však příliš neví, je fakt, že Simpsonovi už několikrát předpověděli budoucnost.

Seriál se žlutou rodinkou není jen nevinnou zábavou, občas předvídá budoucnost. Zdroj: Bonton
Seriál se žlutou rodinkou není jen nevinnou zábavou, občas předvídá budoucnost. Zdroj: Bonton

Sledování NSA (Národní bezpečnostní agentura)

V Simpsonovi ve filmu z roku 2007 se Bart, Lisa a Marge snaží zachránit Springfield před zničením. Jsou na útěku a Lisa je varuje, aby si dávali pozor na to, co říkají nahlas. Marge ji sice uklidňuje, že nikdo z vlády je nesleduje, aniž by však věděla, že NSA je poslouchá a již plánuje jejich zatčení. V roce 2013 vyšlo najevo, že NSA sbírá soukromá data z celého světa.

Chytré hodinky

V epizodě z roku 1995, která nese název Lisina svatba, se objevil motiv hodinek, jež fungují také jako telefon. O devatenáct let později se na trhu objevily od Samsungu první chytré hodinky.

3D vytištěný dort

Epizoda z budoucnosti Future-Drama měla premiéru v roce 2005. Marge v ní fotí Barta a Lisu před jejich maturitním plesem. Polaroidová fotografie se záhy proměňuje v dort s podobiznou Lisy a Barta. O devět let později se objevuje první jídlo vytištěné 3D tiskárnou.

GoPro

„Homer a Apu“, to byl název epizody z roku 1995, kde se objevila jakási skrytá přenosná kamera, kterou nesl Homer v klobouku, aby usvědčil z prodávání zkažených potravin. V roce 2014 jsou kamery GoPro hitem využívaným k natáčení zejména akčních záběrů v neobvyklých pozicích.

Kamery inspirované očima hmyzu

V epizodě z roku 1994 je Homer médii obviněn z činu, který neudělal. Nakonec bulvár obvinění stáhne a v televizi promítne seznam opravených sdělení. „Brouk na vaši televizi vidí do vašeho domu.“ Od té doby se vývoj posunul a čočky kamer a fotoaparátů se nemálo inspirovaly přírodou a očima hmyzu.

Selfie

Hit posledních let, kdy lidé vytváří své fotografické autoportréty a následně je nahrávají na sociální sítě, je v seriálu Simpsonovi již starou věcí. V roce 1992 se motiv sebefocení objevil v jedné z epizod. Bart vyfotil Homera jako důkaz, že snědl Margin čokoládový koláč, přičemž jedna z fotografií je jeho vlastní selfie před zrcadlem.

Bart předběhl dobu, selfie vytvořil už v roce 1992. Zdroj: Bonton
Bart předběhl dobu, selfie vytvořil už v roce 1992. Zdroj: Bonton

NSA odposlouchávání

Jen opravdu pozorný divák si mohl v jedné epizodě z roku 1997 všimnout motivu odposlechů tajnými organizacemi. Došlo k tomu v díle s názvem Homerova mystická cesta, kdy se kamera posouvá z ložnice dolů do obývacího pokoje žluté rodinky, tehdy je možné spatřit v podlaze kabely označené cedulkami FBI, NSA, CIA, KGB a další.

Google přebírá nadvládu nad světem

Futuristický díl „Duch Vánoc příštích“ z roku 2011 ukazuje svět, kde Google zotročil půlku světa. Zatímco v realitě má Google k nadvládě nad lidstvem daleko, rozhodně nezaostává a snaží se proniknout do všech stránek života svých uživatelů.

Automatické opravy

Epizoda z roku 1994 ukazuje scénu, ve které se školní agresor Dolph snaží do svého Apple Newton nahrát poznámku „zmlátit Martina“. Přístroj však rozpozná „sníst Marthu“. A opravdu, společnost Apple měla u některých svých produktů zpočátku problémy s automatickými opravami.

Videohovory

Druhým vynálezem z epizody Lisina svatba je videohovor. Lisa hovoří s matkou přes přístroj, který přenáší i obraz druhé strany. V dnešní době skypu a podobných prostředků je taková komunikace na denním pořádku.

Překladač pláče

„Brácho, můžeš postrádat dva tácy?“ je název epizody z roku 1992, kde se objevil motiv přístroje, jenž překládá matkám pláč jejich dětí. Ač to může znít neskutečně, v roce 2009 se na trh dostal první takový překladač.

S plánovanou dvacátou šestou sérií se můžeme pouze ptát, co dalšího tento seriálový fenomén ještě předpoví. Jistě to neskončí pouze tímto seznamem.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.