RECENZE: Návrat prvního Avengera. Patriot trpí a s ním i diváci

Po partách hrdinů Avengers přináší Marvelova studia zase jednou „sóloprojekt“. S filmem Captain America: Návrat prvního Avengera věnuje pozornost supervojákovi Stevu Rogersovi. Standartní komiksové zfilmování ale překvapuje aspoň neobvyklou kombinací thrilleru a dobrodružného filmu.

Výbuchy, policejní honičky a výpovědi typu: umíral a já jsem nemohl dělat nic jiného, než se dívat. Patří ke standardním klišé akčních filmů, kterým se nemohl vyhnout ani Captain America. I přesto ale přináší několik zajímavých novinek, jako je použití ručních kamer nebo odkazy na současnou politickou situaci v Americe.

Režisérské duo bratrů Joeho a Anthonyho Russoa zatím nebylo vidět za velkými hollywoodskými snímky. Kromě filmu My dva a křen točili hlavně televizní produkce. Teď ukazují, že mají i na větší sousta. Captain America by totiž stál doopravdy za to vidět, kdyby nebylo toho roztahaného úvodu.

Čekání na Godota

Hlavní postava Steve Rogers (Chris Evans) v něm se svěšenou hlavou chodí po muzeu Captaina Americy, smutně se dívá do kamery a vzpomíná na staré časy. Jako by režiséři chtěli zjistit, jak moc je diváka možné napnout. Nefunguje to. Se 136 minutami se film neřadí k těm nejkratším a než děj zajede do standardních kolejí, děsně nudí.

Přispívá k tomu i Chris Evans, který je ve své roli oddaného bojovníka za správnou věc stejně jako v prvním díle moc dětský a málo reakcionářský. Na druhou stranu Robert Redford (jako záporák!) a Scarlet Johansson působí skvěle. Objevují se společně před kamerou po šestnácti letech, kdy vznikl Zaříkávač koní.

Když 3D, tak zase zcela zbytečně

Nedávný úspěch Gravitace jako by smazal všechny pochyby o 3D filmech. Při tom Gravitaci, která byla vytvořena pro třetí rozměr, a film Captaina America, který byl natočen ve 2D a následně převeden do trojrozměrného formátu, dělí světy.

Obraz v Návratu prvního Avengera je založen na třech vrstvách, které představují to, co je vepředu, uprostřed a vzadu. Rychlé scény jsou matoucí, o rádoby lítajících střepech v kinosále ani nemluvě.

Při tom to měli bratři Russovi tak dobře vymyšlené. Rozhodli se totiž film natočit na ruční kameru a tím umožnit realističtější záběry akcí. „Můžete zabírat úder do obličeje a po té přejet na postavu, která ránu uštědřila,“ říká o natáčení režisér Joe Russo. Špatným 3D tuto techniku ale zcela zabili.

Ale zpátky k ději. Ukáže se, že bezpečnostní organizace S.H.I.E.L.D. určuje speciálním algoritmem (pomocí dat získaných špehováním) lidi, kteří by mohli být v budoucnu kriminálníky a rozhodne se tedy, potenciální zločince hromadně zavraždit. Všechno podle motta – totalitní ale bezpečná země. Captain America se zaplétá do intrik lidí, kteří chtějí ovládnout celý svět.

Standardní Marvelkovka, která by za normálních okolností patřila mezi průměrný akční film s Avengery, tak dosahuje aktuálního politického rozměru. Kdo by si při převratu v bezpečnostní agentuře S.H.I.E.L.D. nevzpomněl na nedávnou špionážní aféru amerických tajných služeb NSA?

Verdikt Kateřiny Sýsové:

katerina-sysovaFilm nepřináší nic, co ještě nebylo v Avengerech nebo posledním Iron Manovi. Pro zapřisáhlé fanoušky Marvela může být film must see, pro všechny ostatní přijatelné strávení sobotního večera a pro ty, jež nejsou fanoušky výbuchů, akčních policejních honiček nebo lidí ve vtipných převlecích, se mohou aspoň těšit na hvězdnou Scarlet Johanson a Roberta Redforda.

Hodnocení: 60 %

 

Verdikt Nely Christovové:

nela-christovovaKoho nenadchnul první díl, pravděpodobně si další návštěvu kina rozmyslí. A to je škoda, protože nový Kapitán Amerika prostě válí. Vážně. Jako správná marvelovka kombinuje rodinnou zábavu s hi-tech akčními scénami, ale i se starými dobrými souboji jeden na jednoho. A co je překvapivé – složitý děj s několika zvraty vás skoro nenechá vydechnout.

Jen to 3D se zase ukázalo jako celkem zbytečná investice, protože ani v závěrečné akci nebyli filmaři schopní využít jeho potenciál. Přesto je druhý Captain Amerika jasné must see a také nezbytný základ pro blížící se epický střet Avengerů se zlem.

Hodnocení: 90 %

 

Hodnocení redakce:

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Sýsová

Autorka je redaktorkou rubriky Film na magazínu TOPZINE.cz. Studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Necelý rok pracovala jako redaktor zpravodajského serveru Lidovky.cz. Film je její největší koníček.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.