Na povrch Marsu sněží oxid uhličitý. Vědcům teorii potvrdila sonda

Výzkum Marsa odhaluje každý den nová tajemství a přináší nové teorie. Zdroj: NASA.gov

Co planeta, to originál. Mars je od nás relativní kousek a přitom je jeho svět tak odlišný tomu našemu. Nyní si jsou vědci jistí, že na jeho pólech se nachází sníh z CO2, a také ví, jak se tam dostal.

Rudá planeta v sobě skrývá mnohé taje Zdroj: NASA.gov

Vědci si dlouho lámali hlavu nad tím, jak se na pólech Marsu objevilo takové množství CO2. Že je na povrchu i pod povrchem Marsu běžně k nalezení se vědělo už dlouho, ale nikdo nevěděl, odkud se vzalo. Existovaly dvě hlavní hypotézy.

Podle jedné CO2 kondenzovalo ze vzduchu a poté se usadilo na zemi jako námraza. Druhou možností bylo, že na zemi jednoduše nasněžilo z mraků. Nyní se zdá, že správá  je druhá možnost.

Taje Sluneční soustavy: Saturnův měsíc je pokryt obřími gejzíry. Páru chrlí rychlostí 500 m/s

Sonda  Mars Reconnaissance Orbiter v letech 2006 až 2007 pozorovala nad polárními čepičkami velké shluky mraků. Díky vybavení, kterými sonda disponovala, bylo možné odhalit, že se mraky skládají převážně z oxidu uhličitého. Sonda též zachytila, že z mraků padají na zem částečky.

Tento objev potvrdil, že se částečky oxidu uhličitého na povrch dostaly sněžením. Kromě toho je to první pozorování sněhu z oxidu uhličitého vůbec.  Mars Reconnaissance Orbiter odstartoval v roce 2005 a do dnešních dnů monitoruje povrch Marsu a změny počasí.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Jan Kouba
Autor se narodil 4.6.1986, roku 2011 zdárně dokončil studium na Universitě Jana Amose Komenského, do redakce Topzine nastoupil v červnu 2011. Přispívá do rubriky Technologie a hry.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Na povrch Marsu sněží oxid uhličitý. Vědcům teorii potvrdila sonda