Koule na Marsu fascinují vědce. Záhadu zatím nedovedou vysvětlit

FOTO: Koule na Marsu
Záhadné koule mají v průměru jen tři milimetry. Zdroj: NASA.gov

Na Marsu se neustále objevují nové úkazy, které vědcům nedají spát. Krom velkých neprobádaných kavern jim motají hlavu i podivné kulovité objekty, které se na povrchu Marsu objevují.

FOTO: Koule na Marsu
Záhadné koule mají v průměru jen tři milimetry. Zdroj: NASA.gov

Objev udělala sonda Opportunity, která funguje na Marsu již od roku 2004. V září 2012 našla v západním pásu kráteru Endeavour koncentraci miniaturních kruhových objektů. Sférické objekty na miniaturní úrovni jsou celkem častým jevem na celém Marsu, byly familiárně nazvány marťanské borůvky. Tyto borůvky měří kolem tří milimetrů v průměru.

Steve Squyres, jeden ze spolupracovníků na misi Opportunity, řekl, že se jedná o jeden z nejzajímavějších obrázků, které sonda přinesla. Kirkwoodský nález je přímo přeplněn malými sférickými objekty a zdá se, že v tomto případě o marťanské borůvky vůbec nejde.

Tajemné objevy na Marsu. V hlubinách Marsu se může skrývat cokoli. Vstupuje se tam kráterem

Analýza zvláštního úkazu nepotvrdila velké množství železa, tolik běžné u marťanských borůvek. Vědci zatím záhadu nerozluštili, avšak takové nálezy sunou dopředu skládání střípků mozaiky geologických procesů odehrávajících se na jiných planetách.

Sonda Oppurtunity stále odolává podmínkám Marsu a odmítá naposledy vydechnout. Po osmi letech služby stále chrlí nová data, která vědcům z NASA přináší bezesné noci.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Jan Kouba

Autor se narodil 4.6.1986, roku 2011 zdárně dokončil studium na Universitě Jana Amose Komenského, do redakce Topzine nastoupil v červnu 2011. Přispívá do rubriky Technologie a hry.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.