Kometu Pan-STARRS uvidíte pouhým okem. Míří nad severní polokouli

Kometa C/2011 L4 Pan-STARRS, objevená v červnu 2011, se postupně přesunuje z jižní oblohy na severní. Konečně tak budeme mít příležitost sledovat tak jasnou kometu po několika jejich úžasných kolegyních, které byly viditelné pouze z jižní polokoule (například Velká kometa roku 2007). 

FOTO: Kometa C/2011 L4 Pan-STARRS
Kometa Pan-STARRS zachycená z Austrálie. Zdroj: cafuego, flickr.com

Kometa Pan-STARRS se stala jednou z deseti nejjasnějších hvězd tohoto desetiletí, když dosáhla magnitudy +1,5 (čím nižší číslo, tím jasnější), a slibuje tak pěknou podívanou i pro pozorovatele na severní polokouli. Nicméně konkrétně pro Českou republiku nebudou pozorovací podmínky natolik příznivé. Pan-STARRS proletěla 5. března v nejbližší vzdálenosti od Země a 10. března dosáhne nejmenší vzdálenosti od Slunce. Ocitne se tak v oběžné dráze Merkuru a mohlo by se stát, že ji slapové síly roztrhají.

Pokud kometa tento průlet okolo Slunce přežije a nerozpadne se, budeme ji moci pozorovat od 12. března. Bude se nacházet blízko Slunce na západním obzoru krátce po západu. Postupně se bude objevovat na obloze po delší dobu a viditelná bude asi do konce března. Ovšem jak se bude vlasatice vzdalovat Slunci, bude její aktivita slábnout, a navíc bude pozorování rušit Měsíc. Určitě ale bude stát za to ji na obloze vyhledat.

Pan-STARRS je ovšem jen ochutnávkou toho, co přijde ke konci roku, kdy má přiletět kometa ISON. Pokud ta naplní všechna očekávání, uvidíme kometu století.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.