Film Hry o život vás naučí, jak přežít smrtící reality show. I s X-Menkou

The Hunger Games - Jennifer LawrenceV postapokalyptické verzi USA jsou každý rok z každého z dvanácti krajů vybráni chlapec a dívka, aby se všichni utkali na život a na smrt v takzvaných Hladových hrách. Láska si ale místo a čas nevybírá a vplíží se i na válečné pole…

The Hunger Games - Jennifer Lawrence
I takhle může vypadat váš Anděl smrti, Zdroj: distributor filmu

Kam daleko až můžeme zajít pro vlastní pobavení? Reality show nám už za léta své existence dokázaly odkrýt hodně z našeho pudy řízeného já. Když jde o peníze či sex, může si morálka dovolit krátkou dovolenou. Je zde však jedna hranice, jejíž překročení je v současné společnosti stále tabu. A to když je v sázce lidský život. Jestli se můžeme obávat v blízké budoucnosti zvratu, je otázkou na místě. Jak by to mohlo vypadat, už nastínil nejeden autor sci-fi.

Aktuálním dílem, v němž je tato otázka ústředním motivem, by měly být právě Hry o přežití (The Hunger Games), které budete mít šanci zhlédnout v českých kinech v březnu příštího roku.

Jedná se o adaptaci prvního dílu stejnojmenné knižní trilogie od Suzanne Collins. Nápad se jí vnukl jednoho večera při bezděčném přepínání televize v době, kdy se v programu střídaly právě různé reality show a válečné reportáže. Když se k tomu přidala další inspirace jako například antický mýtus o Théseovi, úspěšný román byl na cestě.

Chléb a hry

Jennifer Lawrence, kterou si můžete vybavit jako mladičkou Mystique v X-Men: První třída, hraje Katniss Everdeen, teenagerku z hornického Distriktu 12, která do her vstoupí jako dobrovolnice, aby tak přinesla nejvyšší oběť za svou mladší sestru Prim, náhodně zvolenou pro účast ve hrách za svůj region.


Spolu s ní byl vybrán chlapec jménem Peeta Mellark, který kdysi v největší nouzi Katnissině rodině pomohl darem chleba. Toho ztvární Liam Hemsworth, mladší bratr filmového Thora Chrise Hemswortha, který jako severský bůh opět zazáří v marvelovských Mstitelích (The Avengers).

Pod režií Garyho Rosse (Městečko Pleasantville) se jako zástupce herecké elity objeví třeba Woody Harrelson jako jediný žijící vítěz her Haymitch, který v hlavním městě Capitolu utápí své útrapy v litrech alkoholu a připravuje další soutěžící na nemilou blízkou budoucnost.

Dalšími hereckými veterány jsou například Donald Sutherland jako hlava dystopické vlády či Stanley Tucci jako člen herního štábu. A můžete se těšit i na další roli zpěváka Lennyho Kravitze.

Hry o přežití nejsou prvním filmem, který si kriticky podá naši oddanost reality show. Už v roce 1987 se toto téma objevilo v jednom z filmů hvězdné éry Arnolda Schwarzeneggera podle předlohy Stephena Kinga – Běžící muž. Kinga temná stránka reality show patrně uchvátila, protože se podobná zápletka objevila i v knize Dlouhý pochod. Přání zfilmovat jeden z dosud nezfilmovaných Kingových počinů vyjádřil režisér Frank Darabont, zodpovědný už za tři vydařené Kingovy adaptace – Mlhu, Zelenou míly a Vykoupení z věznice Shawshank.

Hry o život (Hunger Games, The)

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční
USA, 2012

Režie: Gary Ross
Hrají:
Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson

Premiéra v ČR: 22. března 2012

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Jindřich Bláha
Stále ještě student společenských věd a anglického jazyka na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého z Olomoucka, velký sci-fi nadšenec, ale zároveň zvídavý a skeptický realista, nacházející největší potěšení skrze hudbu, která je mu denním chlebem a které se i aktivně věnuje. Od léta 2011 členem rubriky FILM a TV a velký filmový fanda, milující vše osobité od zdánlivě primitivního southparkovského humoru, za kterým vidí ten nejvýstižnější společenský komentář přes groteskní fantazie Terryho Gilliama, dokonalost jednoduchosti Jima Jarmusche, preciznost příběhu Christophera Nolana až po filmovou magii Stanleyho Kubricka.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Film Hry o život vás naučí, jak přežít smrtící reality show. I s X-Menkou