Chystá se film o Tolkienovi. Autor Hobita se dočká biografie

J. R. R. Tolkien bude mít vlastní film.

J. R. R. Tolkien bude mít vlastní film.

Knihy J. R. R. Tolkiena už jako předlohy pro film posloužily, nyní se tvůrci zaměří přímo na samotného autora. Životopisný snímek se bude soustředit na spisovatelova studijní léta i zážitky z války.

J. R. R. Tolkien bude mít vlastní film.
J. R. R. Tolkien bude mít vlastní film.

Pán prstenů, Hobit, ale i Silmarillion nebo Kniha ztracených příběhů – to jsou jen některá z děl anglického spisovatele a jazykovědce J. R. R. Tolkiena. Ten je pro literaturu natolik významnou osobností, že se dočká i vlastního filmu.

Scénáře k biografii se chopí Tolkienův fanoušek David Gleeson, jenž napsal a zrežíroval snímek Kovbojové a andělé. Film předběžně pojmenovaný jednoduše Tolkien vylíčí spisovatelovy roky univerzitního studia i období, kdy působil jako voják v první světové válce. Právě tyto momenty výrazně ovlivnily jeho pozdější tvorbu.

Jméno J. R. R. Tolkien je ale populární i za hranicemi knižního světa. Autorovy nejznámější romány Pán prstenů a Hobit mají totiž i filmovou podobu. Za všemi stojí režisér Peter Jackson, který skvělou předlohu doplnil o krásný vizuál a další vyvedené složky, které z filmů dělají nezapomenutelný zážitek.

Není proto divu, že trilogie Pán prstenů sbírala jedno ocenění za druhým, včetně sedmnácti Oscarů. Hobit, kterého Jackson roztáhl hned do tří snímků, má zatím na kontě jen trojici oscarových nominací. Zda se mu s druhým dílem povede lépe, naznačí 12. prosinec, kdy má Hobit: Šmakova dračí pouť českou premiéru.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kristýna Motlová

Narodila se jednoho láskyplného dne na počátku devadesátých let ve středu republiky. Ten opustila až jako dospělá a v současnosti spokojeně studuje žurnalistiku a češtinu v údajně poslední zatáčce před Vídní. Má ráda filmové festivaly, britský přízvuk, život na vesnici, bouřky a mnoho dalšího. U filmů zásadně usíná. Pro Film a TV píše od přelomu let 2010 a 2011, od loňského léta navíc plní povinnosti zástupkyně editora.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.