Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V šestém Macanudu vyrůstá půlparalelní svět uvnitř toho našeho

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 7. 2014

Allways look on the bright side of life, zpívá se v Monthy Pythonech. A jako by to Riccardo Liniers vzal za své osobní krédo, v Macanudu přináší spoustu úsměvných a něžných zážitků z všedního života. A čas od času je po vzoru Pythonů okoření silnou dávkou dada a surrealismu. Jo, v Liniersově podání je jakákoli stránka života bright side.

uvodni Riccardo Liniers: Macanudo #6

V předmluvě se o Macanudu mluví jako o paralelním světě, který se rozrůstá vedle toho našeho. Po přečtení jsem se musel zamyslet. Macanudo tvoří součást našeho světa, takže se spíš rozrůstá v našem světě, ne? A následně mne myšlenky pohltily.

Riccardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu navštívil Českou republiku.

Rozrůstá se v našem světě, nikoli však uprostřed, ale kdesi ve čtvrtině, protože dovede zasáhnout jak centrum naší civilizace, tak dosáhnout mimo do vesmíru poblázněností, ztřeštěností a šíleně zábavných zážitků. A ty se mísí.

Zaprvé, náš svět. Liniers ať si vyčíhne sebevětší banalitu, dovede ji vystihnout s kouzlem okamžiku, s něhou. Jako by mu byl každý okamžik, jakákoli věc, jež se udá, posvátná, hodna oslavy a dost dobrá k tomu, abychom se z ní radovali.

Druhý, svět za naším. V komiksu se cituje z Blakea, co kdybychom u něj na chvíli zůstali. William Blake věřil, že cokoli se odehrává jen v jeho hlavě, patří na stejnou úroveň jako to, co vidí svýma očima. Nic není hodnotnější, ani jedno není důležitější. Obojí je pravdivé a reálné. A zdá se, že tento postoj v Macanudu obhajuje i Liniers.

obalka Riccardo Liniers - Macanudo #6

Do našeho světa zasahují surrealistické hrátky. Appolinairovo pásmo. Kerouakovo first thought-best thought. Hra, nebrat se tak vážně, nekoukat na věci zajetým pohledem.

Co se hry týče, čtenáři už si zvykli na nějaké to překvapení. Protože ručně malovat české obálky se Liniersovi kupodivu nechce (a co tak povídal při návštěvě ČR, asi to nebyl plně nejpraktičtější nápad), čeká nás jeden delší, téměř rýmovaný příběh. Jakkoli Liniers čtenáře baví, vždy se najde nejedn případ, kdy selže.

Let’s do it a dada

Většinou nudí jen sebevykrádací vtipy a stripy nemám-tušení-co-nakreslit. Ty se tu sice také objeví, ale bohužel tentokrát nudí i tento delší příběh. U nám všem známého konce ale člověk možná tu nudu odpustí. A u dalších stripů i ty z vody vařené.

Co říci o již šestém Macanudu? Leda se opakovat. Kdo Macanudo zná a baví ho, ať honem utíká pro další díl. Koho Macanudo neoslovilo, nemá cenu to zkoušet s dalším. Pokud Macanudo neznáte a upřednostňujete před útoky na bránici spíše na duši hladící denní dávku poezie, zkuste ho.

Název originálu: Macanudo #6
Český název: Macanudo #6
Scénář a kresba: Riccardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: Meander, Praha 2014
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V šestém Macanudu vyrůstá půlparalelní svět uvnitř toho našeho

Hide picture