Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: V knize Eifelheim se střetává středověký lid s mimozemšťany

Marek Hofman

Marek Hofman

3. 10. 2011

Jak může takovéto blízké setkání třetího druhu dopadnout? Tuto otázku si klade americký spisovatel Michael Flyn v románu Eifelheim.

Skrývá se tam někde život? A mohli nás již navštívit? Zdroj: sxc.hu

Na první pohled to vypadá šíleně. Mimozemská loď tvaru disku ztroskotá v lesích poblíž německého městečka Oberhochwald, které na základě těchto událostí získá název Teufelheim (volně přeloženo jako ďáblova ves). Jméno se však postupem času – jak už se to stává – zkomolí na konečný Eifelheim.

Zápletku jako by stvořila mysl známého záhadologa Ericha von Dänikena. Avšak na rozdíl od egyptských stavitelů pyramid (ať už věříte, že sloužily jako navigace či ne) v druhé polovině 14. století se na nepozemské tvory pohlíží jako na stvoření z plamenů pekelných.

Čtěte také: V knize Tři stigmata Palmera Eldritche se ztratíte jako v limbu

O to lépe působí autorova volba hlavního hrdiny, kněze Dietricha. Zatímco jiní by na jeho místě chystali dříví na hranice, pastor přistupuje ke Krenkům – jak mimozemšťany nazve – jako k božím bytostem. Pravda, trochu s odlišným vzhledem připomínajícím přerostlé luční kobylky. Ač služebník své víry, chovající náležitou úctu k Bohu jako prvotnímu hybateli, snaží se na místo zázračných vysvětlení přijít s co nejrealističtější a nejpravděpodobnější verzí.

Věří také v budoucnost strojů a je nadmíru vzdělaný, těžko tedy na jeho post prostředníka mezi vesničany a Krenky dosadit lepšího adepta. Navíc se čtenář v náznacích dozvídá o jeho temněji zabarvené minulosti, která poskvrňuje jeho svědomí, jinak čistější než papežské roucho. Ve výsledku tak Michael F. Flynn vytvořil propracovaný, nečernobílý charakter, který si čtenář snadno oblíbí.

Pojďme o tom diskutovat

Samotný děj ustupuje do pozadí, důležitější než on jsou totiž rozhovory mezi Dietrichem a členy mimozemské osádky. Kněz se zabývá myšlenkami, zda lze tvory neznalé emocí, řídící se zvířecími instinkty a právem dominantního jedince brát jako bytosti s duší, které dokáží projevit lásku k bližním.

Krenkové naopak nechápou, jak si lidský vladař dokáže udržet poslušnost svých poddaných, když dokáže odpouštět a namísto pouhého biče používá i cukr. Tyto dvě kultury se následně prolínají a různě ovlivňují.

Do toho všeho ještě autor přimíchal myšlenky Tomáše Akvinského či Williama Ockhama, který se dokonce na scéně i objeví. A aby si člověk filosofie neznalý dokázal při čtení odpočinout, popisuje Flynn také každodenní život německého středověkého obyvatelstva se všemi náboženskými svátky a oslavami, mezilidskými vztahy, ale také průběh morové rány.

Nutno však dodat, že většinu myšlenek dokáže pochytit i nemudrc, protože mnoho z nich se zabývá věcmi, které se dotýkají existence každého z nás.

Jak si porozumí dva vědci?

Druhou, přestože menšinovou část knihu zabírá současnost popisovaná z pohledu fyzičky Sharon a Toma, který se zabývá cliologií, vědou studující historii z matematického hlediska, zkoumající trendy velkých skupin. Tom pátrá po příčinách odchodu obyvatel Oberhochwaldu a především po tom, proč nebyl následně osídlen.

Dialogy mezi nimi patří v textu k nejsložitějším. Sharon se orientuje v kvantové fyzice, a pokud čtenář nemá vyšší vzdělání v tomto oboru, zrovna dvakrát jí neporozumí. V rozhovoru totiž  neváhá odkazovat na studie teorie, pro normálního člověka srozumitelné asi jako mezopotámské klínové písmo. To samé dělá i Tom, tím pádem jeden druhému občas nerozumí, a tak musejí – k čtenářově radosti – sáhnout po jednodušším vysvětlení.

Přečtěte si recenzi Flynnovy povídky v lednové XB-1

Přestože by se mohlo zdát, že kvůli učeným disputacím a fyzikálním poučkám bude text často drhnout, naštěstí tomu tak není. Složitější pasáže čtenář prostě přelétne, k přijatelnému výsledku se dostane a může si užívat zbytek jinak skvělého románu, který má obrovské šance umístit se v žebříčku nejlepších knih tohoto roku.

Název originálu: Eifelheim
Český název: Eifelheim
Autor: Michael F. Flyn
Překlad: Zdeněk Uherčík
Obálka: Renata Brtnická
Počet stran: 424
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 200 mm
Vydal: Nakladatelství Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V knize Eifelheim se střetává středověký lid s mimozemšťany

Hide picture