Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ustojí komiks pojmenovaný Holmes bez věhlasného Sherlocka?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 8. 2014

Dvojice autorů Cecil a Brunschwig přináší vlastní pojetí Sherlocka Holmese. Příběh rozvíjejí až po jeho smrti, ale vrhají tím na něho nové světlo. Neztratí se komiks ale v současné záplavě všemožných pojetí Doyleových příběhů?

uvodni Cecil: Holmes

Sherlock Holmes je mrtvý. Série Holmes může začít. Ale jak to bylo s jeho smrtí? Nebylo vše jinak? Nezačala se na Holmesově mysli podepisovat neustálá intoxikace? Nebyl Moriarty jen výplod fantazie? Cestou nejen těchto otázek se vydává nový evropský komiks Holmes.

Cecil
Vlastní jméno, pod kterým ho můžeme znát z raných prací z let devadesátých , kreslíře a malíře skrytého za pseudonymem Cecil zní Christophe Coronas. Komiksy tvoří z lásky k tomuto médiu, propagoval je už za dob, kdy je sám netvořil, snažil se je podstrkávat lidem v knihovně, v níž pracoval.

Kdybychom měli parafrázovat jednu z básní Pavla Zajíčka, dala by se dnešní situace vystihnout takhle: Je tady přeholmesováno, kam se podíváš, tam jsou ňácí Holmesové, říkám si, fluktuace Holmesů a slzavá údolí, v kterých se nacházíš. Je tady přeholmesováno, jako v ňákym bordelu, tam za sklem u výkladních skříní, tam si přece můžeš vybírat.

Je to tak, s Holmesy se roztrhl pytel. Nově uchopené filmy, seriály, knižní epigoni, komiksové adaptace. Dokonce i u nás, podívejte se na Sherlocky Petra Kopla s jejich kolísavou (ha, fluktuující) kvalitou. Člověk se pak nemůže divit, když bude k dalšímu komiksu čtenář přistupovat se značným odporem.

Dobrá kniha ve špatný čas

Člověk potřísněný tímto neduhem doby si komiks možná neužije, protože ho už nebude bavit setkávat se se stejnými postavami. Ale za pokus by to stálo, protože přináší trochu jiného (jak jinak) Holmese. Komiks má velkou výhodu: Nevystupuje v něm Sherlock Holmes.

Příběhově vybavil Brunschwig sérii pěkně. Sice nevyvolá nějaké extra velké napětí, ale rozhodně dovede ve čtenáři vzbudit zvědavost. A o to jde, ne? Člověk chce vědět, jak to bude dál. Opravdu ho to zajímá. Jen ho pak trochu štve ta rozvláčnost, obří spotřeba prostoru. Nicméně než vyjde další díl, vypaří se mu pro samu touhu zvědět se, co bude dál, tento neduh z hlavy.

Co se kresby týče, po prolistování se zdá, že jí kvůli jejímu mistrnému ztvárnění scenérií a postav bude chybět dynamika. Při čtení nutně hodíte tento předpoklad za hlavu, komiks totiž žádnou dynamiku nepotřebuje. Nemá tam co dělat. Výtvarno tedy na jedničku.

obalka Cecil: Holmes #1

Cokoli z vytýkaných věcí se dá buď prominout, nebo pominout. Ale opravdu naštváníhodný moment přijde hned ze začátku knihy. Při letteringu vypadly z fontu písmena s diakritikou. Navíc jde o font vyvolávající dojem psaní rukou. Nečitelné, nesmyslné škrábanice tak nahrazují text.

No, snad nejde o nic důležitého, protože luštit a domýšlet si, co tam má být, je úkol na dlouhou a těžkou dobu. Korekturo, supervize, fuj!

Holmes dovede i v dnešní záplavě jiných Holmesů zaujmout. Jestli v ní ale nezapadne, to už není tak jisté. Ke koupi se doporučuje všem milovníkům dobrých detektivních příběhů. Především těm, kterým nevadí kousat si nehty nad tím, jak příběh skončí.

Název originálu: Holmes #1, Holmes #2
Český název: Holmes #1 & #2: Sbohem, Baker Street & Pokrevní svazky
Scénář: Luc Brunschwig
Kresba: Cecil
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 80
Vazba: Pevná vazba
Rozměry: 230 x 235 mm
Vydal: Meander, Praha 2014
Doporučená cena: 320 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ustojí komiks pojmenovaný Holmes bez věhlasného Sherlocka?

Hide picture