Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nicolas de Crécy vrhá do ulic snové tóny svého Flašinetu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 10. 2015

Od postapokalyptické Doby ledové, nedej bože od ulítlé parodie na supermany Pana Ovocňáka už uplynul nějaký ten čas. Nyní se Nicolas de Crécy vrací s Flašinetem, projektem, z něhož se nevyklubal animovaný film.

uvodni Nicolas de Crecy: Flasinet

Gustav se svým synem Stevenem si chtějí (otec chce) založit nonstop prodej tlejícího ovoce a shnilé zeleniny. Obchody se překvapivě nedaří, ale poté, co Gustav najde flašinet s novými brýlemi, na vše padá nové světlo. A že o něj má zájem i poetický padouch Lotras, máme na trampoty zaděláno.

Nicolas de Crécy
Nicolas de Crécy (1966) se po dokončení studií výtvarného umění a jednom komiksu vydal cestou animátora pro velkovévodu animovaných filmů, firmu Disney. Po dvou letech se však ke komiksům vrátil a představuje jednoho z nejvýznačnějších francouzských tvůrců. Čechům to dokázal v Panu Ovocňákovi, Době ledové a Flašinetu.

Především: Nejde o komiks. Jde o něco jako literární scénář se storyboardy. Scénář k animovanému filmu provedený v beletristické formě, doplněný de Crécyho studiemi. Obrázky scény, jednotlivými záběry, rozhodně však ne ke každému výstupu.

Co se týče textové části, zpočátku moc nešlape. Trochu nudné, fádní, nezábavné. Když už se dostaneme k momentu, kdy Gustav získává flašinet, člověka upoutá svérázný styl, kdy se realita křiví vnímáním dané postavy.

nicolas-de-crecy-flasinet

V nastalém schizofrenním vidění začnou člověka slova vtahovat a vtahovat, až se do příběhu opravdu vžije. Oblíbí si své postavy (a to tak, že většinu, a z obou stran mince) a bude vždy vyčkávat, co další nápaditá flašinetová situace vykouzlí.

Ve výsledku dostaneme roztomile bláznivý, zábavný kolotoč, ale také ve své nevinnosti závažný typický příběh o závislosti.

De Crécyho ilustrace mají své kouzlo. Od černobílých náčrtků po celostránkové barevné popisy scény (nic jiného zde vlastně obrázky nejsou).

Hravý příběh o závislosti

Má kouzelný smysl pro nadsázku a zkratku, své postavy vystavuje jako perfektní archetypální kousky, jimž jejich chování věříte, ale sytější barvy nebo větší kontrasty by mu jen prospěly. Hodně by mu prospěly.

Flašinet si koupi zasluhuje. I přes pomalý rozjezd jde o velice zábavné dílko, které okouzlí svou lehkostí a nápaditostí textu. Jen nebýt ilustrací, vydá na pouhých pár stran a tomu odpovídá také doba, za jakou čtenář knihu prolítne. Nutno podtrhnout velice povedený překlad.

Název originálu: L’Orgue de Barbarie
Český název: Flašinet
Autor: Nicolas de Crécy, Raphaël Meltz
Překlad:
Richard Podaný
Počet stran: 80
Vazba: Paperback
Vydal: Meander, Praha 2015
Doporučená cena: 298 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nicolas de Crécy vrhá do ulic snové tóny svého Flašinetu

Hide picture