Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Na fantasy knihu Zapomenuté jezero čtenář jen tak nezapomene

Marek Hofman

Marek Hofman

20. 10. 2012

Česká série Kroniky karmínových kamenů přivítala do své zatím skrovné rodinky nový přírůstek. Román Zapomenuté jezero přivedl na svět spisovatel Josef Pecinovský. Vydal se v něm po stopách cestovatele Emila Holuba.

Děj knihy čtenáře zavede do Afriky roku 1872. Zdroj: ilustrace z knihy Sedm let v jižní Africe

Dějepis patrně nepatří mezi nejoblíbenější předměty žáků základních a středních škol. Jak poznamenávají Svěrák se Smoljakem v Cimrmanově hře Blaník, na vině mohou být nezapamatovatelná data historických událostí. Druhým problémem se může zdát i jednotvárný výklad vyučujících, kteří by dokázali uspat i člověka, jemuž v žilách koluje kofein.

Naštěstí existuje subžánr fantastické literatury zvaný historická fantasy. Dostat se do rukou historika, použije ji snad jen namísto toaletního papíru. Avšak čtenáře, který kromě po poznání touží i po pobavení, nadchne. Ta kvalitnější určitě.

Josef Pecinovský

Josef Pecinovský je českým autorem science fiction a jiných dobrodružných příběhů, který patří mezi domácí klasiky žánru. Plodný byl především na přelomu osmdesátých a devadesátých let, i dnes ale stále publikuje. Napsal Plástev jedu, Abbey Road i Kroniky nové Země.

Více v autorově profilu

Vyváženost dějinných faktů, střízlivé fantazie a zábavy nabízí i série Kroniky karmínových kamenů. Do ní letos přispěl spisovatel Josef Pecinovský románem Zapomenuté jezero.

Vydejte se po stopách Emila Holuba

Příběh začíná v současnosti. Hlavní hrdina Dobroslav Lebeda plánuje cestu do Afriky, a protože si oblíbil zápisky z výprav Emila Holuba, chtěl by sledovat trasu tohoto známého českého cestovatele. V antikvariátu si tedy koupí jeden z Holubových spisů. Jak se ale ukáže, kromě řady informací o černém kontinentu v sobě kniha ukrývá i zlomek krvavě zbarveného kamene. A právě ten přetočí Lebedův život o tři sta šedesát stupňů.

V románu se prolínají dvě roviny. První z nich autor vypráví z pohledu Dobroslava Lebedy. Druhá je pak koncipována jako ztracené části z Holubova cestopisu. Tyto pasáže se odhalují pouze v přítomnosti karmínového kamene. Avšak pouze všechny zlomky spojené v celek umožní přečíst kompletní text. A tak začíná Lebedova honba za ostatními kousíčky nerostu.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Josefem Pecinovským

Kroniky si ale nekladou za cíl pouze bavit. Nenápadně čtenáři podsouvají jednotlivé střípky dějin, aby po zaklapnutí knihy zůstal obohacen o notnou dávku nových vědomostí. Josef Pecinovský tuto práci odvedl na výbornou. Pro nalezení dalších částí rudého kamene je třeba pátrat v Holubově minulosti. Čtenář se tím pádem dozvídá o jeho vyrůstání, profesní dráze lékaře i dobrodruha. Kromě jiného autor přibližuje i tehdejší poměry v Rakousku-Uhersku a Africe.

Co autor, to jiný přístup

Podobně jako u jiné české sci-fi a fantasy série – Agenta JFK – každý ze zatím tří svazků Kronik karmínových kamenů napsal jiný spisovatel. Každý z nich samozřejmě zvolil jiný přístup, jiného hlavního hrdinu, jinou dobu, v níž se děj odehrává. A každý přisoudil magickým nerostům jinak velkou moc.

Zatímco v románu Valdštejnova éra od Vlada Ríši je vliv kamenů téměř neznatelný, Pecinovský z nich udělal mnohem významnější hybatele dějin. Dokonce více než František Novotný v Prstenu od vévodkyně.

Josef Pecinovský vytvořil z knihy Zapomenuté jezero skutečné dobrodružství. Ovšem ne dobrodružství, jak je v současnosti vnímáno. Žádné zběsilé automobilové honičky a následné přestřelky. Ne, naopak napsal příběh s potřebnou dávkou akce a pořádným množstvím romantiky – samozřejmě v původním slova smyslu – navrch.

Čtěte také: Thorgal – Dítě z hvězd evropských fantasy komiksů v románu

Nejednou se člověku při četbě zatoulají myšlenky ke svéráznému archeologovi s koženým kloboukem, bičem a koltem u pasu. A stejně jako výpravy Indiany Jonese za Archou úmluvy nebo křišťálovou lebkou se v neméně fantastickém duchu nese i cesta Dobroslava Lebedy.

Jen tak dál

Snad jediné, co by se dalo spisovateli vytknout, je Lebedova poněkud pasivní přítelkyně Helena. Pro samotný děj nemá význam, a pokud by v knize vůbec nefigurovala, nic moc by se nezměnilo. Až na tuto jedinou výjimku nemá Zapomenuté jezero žádnou vadu.

Román se čte téměř sám. Autorův smysl pro gradaci čtenáře neustále nutí obracet stránky. Ponesou-li se i budoucí díly Kronik ve stejném duchu – a prozatímní zkušenost říká, že ano – fanoušek české historické fantasy se má opravdu na co těšit.

Název originálu: Zapomenuté Jezero
Autor: Josef Pecinovský
Obálka: sdmixx
Počet stran: 256
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 215 mm
Vydala: Zoner Press, Brno 2012
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Na fantasy knihu Zapomenuté jezero čtenář jen tak nezapomene

Hide picture