Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Legendární příběhy o Narnii vyšly také v audio verzi

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

14. 12. 2014

Jak vlastně vznikla Narnie? Na tuto i na další otázky Čarodějův synovec odpovídá. Knihy o magickém světě C. S. Lewise jsou pro dnešní čtenáře již klasikou. Snad právě proto se vydavatelství Audioteka.cz rozhodlo zpracovat je jako audioknihy.

FOTO: Aslan

Mocný lev Aslan tak, jak je zobrazen na obálkách Letopisů Narnie. Zdroj: Nakladatelství Fragment

Čarodějův synovec je první kniha fantasy série Letopisy Narnie od C. S. Lewise. Jeho románový cyklus zavede posluchače hned do několika světů ležících mimo naši realitu. Dvě děti se v tomto příběhu stanou svědky stvoření Narnie – světa, ve kterém se pak odehrává nespočet kouzelných dobrodružství. Kniha i celá literární série díky tomu jiskří napětím a autorovou představivostí.

Letopisy Narnie jsou tvořeny sedmi knihami, ale právě první titul Čarodějův synovec tak docela nezapadá do celkové dějové linky příběhu. Spíše jej doplňuje. Chronologicky spadá před všechny ostatní knihy, ale mezi fanoušky se stále ještě vedou debaty o pořadí, v jakém by se knihy měly „správně“ číst.

Autor sám pak uváděl, že upřednostňuje zařazení tohoto dílu na počátek. Přesto, že jej nenapsal, ale ani nevydal jako počáteční díl.

Zdroj: distributor.

Zdroj: distributor.

Adioverzi na trh uvádí společnost Audioteka.cz (v repertoáru má knihy žánrové – Hry o trůny, Zaklínač, Hunger games nebo Hobit, ale také všech ostatních – Padesát odstínů šedi, Přízrak, Čtyři dohody, Babička drsňačka, Plzeňské mordy a nespočet dalších zástupců nejrůznějších žánrů od tuzemských i zahraničních autorů, jimž dali hlas naši přední filmoví i divadelní herci či dabéři).

V tomto zvukovém ztvárnění jsou pak dobrodružství a pohádková nálada podtrženy také špičkovým vyprávěním populárního herce, dabéra, laureáta Ceny Alfréda Radokaa nositele španělské Goyovy ceny, Miroslava Táborského.

Clive Staples Lewis

Irský spisovatel, který žil v letech 1898 až 1963 a byl blízkým přítelem J. R. R. Tolkiena. Po studiu anglického jazyka působil na univerzitě v Oxfordu i Cambridgi jako profesor. Během druhé světové války Lewisovi přijímali děti evakuované z velkých měst. Letopisy Narnie jsou autorovou nejdůležitější a nejznámější tvorbou. Kromě nich však napsal mnoho esejí, ale také romány jako Návštěvníci z Mlčící planety (1938), Perelandra (1943) a Ta obludná síla (1945), které společně tvoří Kosmickou trilogii.

Pohádka na dobrou noc

Hlavními hrdiny prvního dobrodružství v Narnii jsou dvě děti, Polly a Diggory. Shodou okolností se staly součástí experimentu Digoryho strýčka Andrewa a díky tomu zažily neskutečná dobrodružství. V jednom z cizích světů, které navštívily, jim dokonce zkřížila cestu zlá čarodějnice Jadis. Největší vzrušení však na tyto hrdiny čekalo někde úplně jinde. Stali se svědky stvoření čarodějného světa Narnie, v němž se setkali se se lvem Aslanem.

FOTO: Obálka

Čarodějův synovec. Zdroj: knižní obálka.

Dějová linka příběhu je velmi jednoduchá a plyne téměř bez jediného odbočení. Díky autorově barvité představivosti a víře v Boha, která si bezpochyby našla cestu také do jeho tvorby, se posluchač ocitá v příběhu plném krásy i naděje.

Lewisův styl se vyznačuje stručnými, ale barvitými popisy, které mají moc a sílu vytvářet posluchačům před očima celé světy. A právě to také dělají.

Jasným rozdělením dobra a zla se Čarodějův synovec příliš neliší od jiných pohádek, které děti slýchávají na dobrou noc. Pokud je ale odpočinek a návrat do dětských let právě to, co posluchač od knihy hledal, našel to pravé.

Stačí se pozorně zaposlouchat

Lewisův příběh jakoby byl stvořený pro ústní vyprávění a poslouchání na dobrou noc. Čtenáři, tentokrát změněného v posluchače, už stačí jen hrnek kakaa nebo čaje, aby se vrátil do dětských let a užil si skvělý příběh.

Ať již v metru, autobusu, na ulici nebo doma – posluchače Čarodějova synovce každý pozná podle úsměvu. I přesto, nebo snad právě proto, že autor knihu psal po období druhé světové války, její témata zůstávají nadčasová a zároveň velmi dobře srozumitelná.

Příběh samotný oplývá dobrem a autorovo mírné vyprávění mu dodává kouzlo, které je cítit o to silněji v četbě Miroslava Táborského. Ta je totiž naprosto bezchybná a jeho zosobnění postav tak přirozené, že se poslouchání již po první kapitoly stane opravdovým potěšením. Díky tomu, že je audiokniha poměrně krátká, není problém si poslechnout najednou.

I vyprávění o kouzelném světě může být stručné

Lewisův svět je vykreslený názorně, bezchybně a přesto jen tak málo slovy, jak je jen možné. V příběhu se objevuje, stejně jako v pohádkách, mnoho alegorií. Příkladem je zobrazení samotného stvoření Narnie, kde Aslan zosobňuje božskou postavu a naplňuje svět kolem sebe laskavostí.

Dobro a zlo stojí proti sobě v jasném světle, které posluchačům nedovolí ani na chvilku zapochybovat o jejich charakteru. Právě tento aspekt je tak odlehčující, že posluchačům vykouzlí úsměv na rtech. Audio zpracování knihy je zkrátka perfektní únikovou cestou od všeho pochmurného a negativního.

Audio kniha Čarodějův synovec je vhodná pro každého, kdy si chce odpočinout od těžkostí. Perfektně se hodí pro děti mezi šesti a patnácti lety, které se do příběhu ponoří s lehkostí. Poslouchání trvá všeho všudy pouhé čtyři a půl hodiny a může tak být perfektní alternativou pro ty, kteří by za jiných okolností na četbu neměli čas.

 Název audioknihy: Letopisy Narnie 1 – Čarodějův synovec. Autor: Clive Staples Lewis. Interpret: Miroslav Táborský. Vydavatel: Fragment, 2014. Doporučená cena: 99 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Legendární příběhy o Narnii vyšly také v audio verzi

Hide picture