Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Láska jako z pohádky? V Mýtech nic takového nečekejte.

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

10. 5. 2013

James Jean: Myty #3Vychází třetí díl komiksové série Mýty s názvem Láska jako z pohádky. Venku nastává jaro, ptáčci zpívají, všechno kvete a tak se zdá, že si nelze přát dokonalejší atmosféru pro vydání takového komiksu. Jenže jak se ukazuje, knihu se nevyplácí soudit podle obalu (a názvu).

Nakladatelství Crew přebralo od Netopejra vyprávění a tak Mýty frčí dál, i když chvíli to vypadalo, že skončí jako součást našeho seriálu o zrušených sériích. Moderní komiksový příběh má hlavně v Americe mnoho příznivců, u nás se teprve rozjíždí.

Ale fakt, že se Crew série ujala a ještě letos plánuje další svazek, svědčí o tom, že i zde mají Mýty své fanoušky a že se od nich čeká pevné zakotvení v současném komiksovém dění.

Pohádka začíná

Pohádkové postavy jsou vystěhovány ze své země a jako nový domov si najdou New York – konkrétně jeho malou část, kterou si skromně přejmenují na Mýtov. Žijí zde už nějakou dobu a nutno podotknout, že od lidí odkoukali ne zrovna nejlepší vlastnosti.

Svět Mýtů (jak si samy říkají) je plný intrik, chtíče, násilí, pomsty a korupce. Zapomeňte na to, co víte o nevinné Sněhurce, okouzlující Zlatovlásce nebo Jackovi, o tom prostém klučinovi s kouzelnými fazolemi. Bill Willingham vám ukáže, že i jako dospělým vám pohádky a jejich hrdinové mohou něco nabídnout.

Bill Willingham
Pozornost na sebe upoutal komiksem Elementals. Podílel se na sérii Green Lantern, psal vlastní pornografickou řadu Ironwoods. Napsal i několik spin-offů, například Cinderella nebo Fairest.

Tento díl se točí především kolem Sněhurky a Vlka, kteří neúnavně bojují za spravedlnost v Mýtově. A není to žádná legrace, protože většina Mýtů se snaží ukrást si co největší moc jen pro sebe. Ale ani snaha tyto dva sklidit ze scény je nemůže zastavit. Nejen že zvládnout překonat nástrahy,  najdou si čas i na posilování vzájemných vztahů.

Je pravda, že popkulturní recyklace a neustálé zmrtvýchvstání starých témat v současnosti vcelku letí – u pohádek především. Nový kabát dostalo v poslední době mnoho příběhů, ať už v knihách nebo na filmových plátnech.

U Mýtu ale tento model přesto není příliš funkční. Možná je to tím, že kontext některých příběhů chápe každý jinak a přes oceán se zvláště těžko přenáší.

Stále stejné pokusy o znovuoživení

Motiv pohádkových (či mytologických, ať je to korektní) postav v lidském světě, jejich sžívání a snaha se začlenit, nové životy a nová dobrodružství – to vše se zdá být zajímavým a hodnotným tématem. Přesto nejsou Mýty tak strhující, jak by se mohlo podle popisu zdát.

Trochu zklamání se skrývá v tom, že se z pohádkových postav stali takoví sígři. Ale co čekat, když si vybrali New York? Či, abych byla přesnější, když si toto téma vybral americký scénárista?

To je třeba mít na paměti a takto i ke knize přistupovat. Nadsázka, akce, krev, drama – avšak příběh sklouzává k příliš prvoplánovému vyprávění s nedostatkem hlubšího smyslu.

obalka James Jean: Myty #3

Zábavné se může zdát listovat a hledat, v čem jsou originální mytologické příběhy a komiksy jiné, v čem naopak sedí. Ale to by si člověk musel přečíst komiks více než jednou a k tomu už ho asi nikdo nepřinutí. Žádný zvrat, žádný velký šok, příběh plyne podle očekávání a to trochu ubíjí.

Je nutné ocenit kresbu, která je detailní, pečlivá a v některých scénách dokonce strhující. Práce s rozvržením stran je také promyšlená, paralelní linie příběhu se prolínají, i když jsou hranice více než viditelné.

Někdy se však tato propast zdá až příliš velká, panely s  obrazy plavou na stranách a celé to působí poněkud rozpadle. Poslední příběh je vyveden tak odlišně, že možná trochu praští do očí, ale naštěstí si rychle zvyknete.

Konec špatný, všechno dobré

Sám Willingham píše, že za slovy volná adaptace se skrývá fakt, že ukradl všechno, o čem jsem si myslel, že by se mi mohlo hodit, pár věcí jsem dle svého rozmaru změnil a zbytek jsem si vymyslel. V minulém díle si vzal na pomoc krom známých mýtických postav ještě Orwella, v tomto si vystačil víceméně sám.

Možná se zdá trochu smutné (ale ne tolik překvapivé) zjištění, že atmosféra pohádek s dobrým a bezproblémovým koncem zkrátka v našem světě nemá místo. Dravá doba vyžaduje dravé příběhy.

Ale znamená to, že ty staré a méně dravé knihy je nutné přepracovat? Odpověď nechám na vás, Mýty však raději odložím a půjdu si přečíst Sněhurku a sedm trpaslíků.

Název originálu: Fables: Storybook love
Český název: Mýty: Láska jako z pohádky
Scénář: Bill Willingham
Kresba: Mark Buckingham, Lan Medina, Bryan Talbot, Linda Medley
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: James Jean, Aron Wiesenfeld
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 250 mm
Vydal: Netopejr, Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 489 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Láska jako z pohádky? V Mýtech nic takového nečekejte.

Hide picture