Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Captain America je tu podruhé a opět jinak

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 4. 2012

První díl omnibusu Captaina Ameriky byl čistý noir. V druhém díle se od tohoto pohledu trochu upouští, což kvalitu lehce sráží. Ale opravdu jen lehce, stále se jedná o jeden z nejvýznačnějších superhrdinských komiksů, které u nás vychází. Ed Brubaker + Mike Perkins a Steve Epting = kvalita zaručena.

Zapomeňte na filmového Captaina Ameriku. Omnibusy této legendární postavy, které vydává BB/art, se usadily na naprosto jiném místě. Samozřejmě že se stále jedná o superhrdinský příběh a jako takový nesmí být ochuzen o velkolepé bitvy a zrádné zvraty. Ovšem v těchto komiksech jde o něco více – o psychologický pohled do duše tohoto patriota.

Ed Brubaker
Ed Brubaker (1966) měl pro Marvel zanícení již v útlém mládí. Taky neměl na výběr, v době jeho dětství se nedaly jiné komiksy sehnat. Přesto si k němu vybil cestu skrze drsné detektivky jako Scene of the Crime či Batman (z nichž jeden příběh vyšel i u nás).

Jak se liší filmové zpracování od komiksového, různí se i druhý komiks od toho prvního. Scenárista Ed Brubaker zřejmě do mainstreamu zabředává stále více, ubývá niterních zpovědí hrdiny, který nezapadá do své doby, přidává se důraz na epické akce.

Čtěte také: Green Lantern vstal z mrtvých a je nesympatičtější než kdy dřív

Ne že by bylo zhoršení nějak extrémní, nicméně oproti skvělé jedničce viditelné je. Zřejmě to způsobilo větší množství příběhů, tudíž menší prostor pro lyrické vhledy. I tak se ale nějaký ten (obstojný) zbytek atmosféry drží a i nové postavy jsou zajímavé. Náběh na klasiku zřetelný, avšak nedotažený.

Smyslnost v hávu civilní šedi

Co se oproti jedničce zaručeně nezhoršilo, to je kresba. Steve Epting i Mike Perkins (a v sekundárních chvílích ještě jiní) předvádějí stejnou klasu, jaká byla k vidění v předchozím omnibusu. Kresba drží hutnou atmosféru, a přesto je realistická a civilní. Postavy vypadají svalnatě, ale stále ne tak, že právě vyšly z pětiletého kurzu v sado maso fitku. A stejně tak ženy se jeví nádherné, ale lidsky obdařené (to bude mít zřejmě na zajímavost nových postav alespoň v jednom případě větší vliv než Brubakerův scénář). Paráda.

Kdo si zvykl na klasickou kvalitu Marvel omnibusů, bude potěšen. Tentokrát však bonusové dodatky čtenáře docela naštvou. Například v rozhovorech s tvůrci se totiž rozebírá i pětadvacátý sešit, který však v druhém omnibusu ještě zařazen není. A tento sešit přináší monstrmegaudálost, která by měla čtenářem otřást jako nic před ní. No a páni tvůrci vám ji zde prozradí a ještě k ní dodají nějaké ty zajímavosti. Bomba, no.

Ale jinak je to velice povedený omnibus.

Název originálu: Captain America #2
Český název: Captain America #2
Scénář: Ed Brubaker
Kresba: Steve Epting, Javier Pulido, Marcos Martin, Lee Weeks, Stefano Gaudiano, Rick Hoberg, Jesse Delperdang, Mike Perkins
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 360
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha, 2012
Doporučená cena: 890

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Captain America je tu podruhé a opět jinak

Hide picture