Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Šíp v zádech čtenáře neoslní. Pobaví ale dokonale

Marek Hofman

Marek Hofman

6. 12. 2012

Autoři věnující se Asterionské knižní řadě se velice činí. Série se tak poměrně rychle rozrůstá. Jedním z přírůstků je i Šíp v zádech Jana Galety. Datem vydání patří sice ke starším titulům, čtenářově pozornosti by ale uniknout neměl.

Erin, v němž se příběh odehrává, připomíná ze všeho nejvíc Benátky. Zdroj: sxc.hu

Když se v České republice řekne fantasy hra na hrdiny, enormní většině lidí se hned vybaví Dračí doupě. Stvořitelé Dračáku později přišli také s Asterionem, světem, do něhož mohou hráči umístit svá dobrodružství. Právě odehrané příběhy – ať už fiktivní či skutečné – pak první průkopníci zapsali na papír. Zrodila se tak Asterionská knižní řada.

Jan Č. Galeta

Na české fantastické scéně patří Jan „Čenis“ Galeta k mladé krvi. Narodil se roku 1982 v Ostravě. Jako spoluautor se podílel na řadě modulů k českému RPG světu Asterion. Do něj několikrát přispěl také jako spisovatel. Jeho románovým debutem je historická fantasy Lvi lucemburští.

Spisovatel se v románu Šíp v zádech vrací k zainteresovaným čtenářům známé postavě – Danutě – a jejímu zločineckému alteregu, asasínce Vločce. Ta se poprvé představila v povídce s názvem Stíny Erinu umístěné v antologii Hry s příběhem: Zločin a trest. Více prostoru Galeta využil skvěle. Vločka na stránkách knihy ožívá a pomalu, ale jistě se člověku dostává pod kůži.

Hrdinové žijí

V hrdinku totiž čtenář věří. Ať cokoli řekne, udělá, jak se zachová, vše působí realisticky a věrohodně. Vločka si s sebou nese břímě minulosti, s níž se srovnává. Rozhodně není dokonalá. Naopak. Na spočtení jejích chyb člověk potřebuje prsty na skoro všech končetinách. Právě pro nedostatky působí uvěřitelně a nezbude, než si ji zamilovat.

Čtěte také: Fantasy knize Vzestup Nyphronu se klišé vyhýbají obloukem

Danuta působí jako Bruce Wayne mezi superhrdiny. Neoplývá nadpřirozenou silou ani magickými schopnosti. Od ostatních smrtelníků ji odlišuje pouze slušné konto. Jen díky penězům si může dovolit drahý speciální oblek, elixíry a kouzelné vybavení a další drobnůstky typu jednoručních kuší.

Avšak ani magicky upravená výstroj z ní nedělá nadčlověka. S každým použitím dryáku hrozí závislost, prsteny neviditelnosti fungují po určitý časový úsek a pak se musejí dlouho nabíjet. A pokud by se i tohle zdálo nějakému nimralovi málo, postavil proti ní autor velice silného a nepříjemného protivníka.

Nejsou skřeti jako skřeti

Jeho totožnost odhalí Vločka, a tudíž i čtenář, až později. Zprvu se vražedkyni nezdá nová zakázka nijak neobvyklá. Nepotrvá však příliš dlouho – Galeta nešetří akcí od samého začátku – a pravda odhalí skrytou tvář. A nebude to pěkný pohled.

Vločka totiž musí čelit skřetímu útoku. Kdo někdy zkusil alespoň jednou hrát Dračí doupě, jistě se v prvních dobrodružstvích vypořádával se skřety. To by se ovšem děj nesměl odehrávat na Asterionu. Zde skřeti nepatří mezi nejslabší nestvůry, ale tvoří kastu nadupaných übermonster, které by nechtěl potkat ani Chuck Norris.

Situaci ještě umocňuje spisovatelův smysl pro gradaci. Zápletka se na začátku jeví nenápadně, až zanedbatelně. Postupně se ale zvětšuje jako sněhová koule valící se z kopce. O kejhák nepůjde jen asasínce, ale i jejím známým. A také nad osudem města Erinu se rozhoupe pověstný Damoklův meč.

V plochém světě žít nelze

Avšak ani propracovaná ústřední postava a akcí přetékající děj by nestačily jako ingredience pro dobrý román. Čtenáře, kteří nehledají pouze čtivo vhodné k sezení na toaletě, tak potěší, že autor zapracoval i na zbytku knihy.

Většina vedlejších charakterů motajících se kolem Vločky nepůsobí ploše ani černobíle. Živě vypadá i prostředí. Erin ze všeho nejvíce připomíná severoitalské Benátky. Domy stojí na vodě, obyvatelé se nejčastěji přesouvají z místa na místo pomocí gondol. Erinská společnost je rozverná, peníze rozhazuje, kde může. Karnevaly a taneční bály jsou na programu téměř každého večera.

Pro svou živost a realističnost patří Šíp v zádech k těm lepším titulům, které Asterionská knižní řada dosud nabídla. Za výhodu lze považovat i fakt, že román je sice  úvodem k trilogii, funguje však i samostatně.

Název originálu: Šíp v zádech
Autor: Jan Č. Galeta
Obálka: John Doe
Počet stran: 272
Rozměry: 110 x 160 mm
Vydal: Mytago, Ostrava 2011
Běžná cena: 239 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Šíp v zádech čtenáře neoslní. Pobaví ale dokonale

Hide picture