Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Démonolog čtenáři žádné vyhánění démonů nepřinese

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

20. 8. 2014

Démonolog je kniha, která vyšla ke konci minulého roku a okamžitě získala uznání. Andrew Piper se v ní vžil do role univerzitního profesora, jež se snaží zachránit svou dceru. Čím autor upoutal? Dobrým vyprávěním a smyslem pro akci.

FOTO: Náhled Démonolog

Obrázek na obálce knihy. Zdroj: obálka knihy

Démonolog je prodejci klasifikován jako horor. Jedná se ale spíše o poutavý příběh s hororovým nádechem. Jeho autor Andrew Piper se rozhodl pro náboženskou tématiku. Zabývá se v knize otázkami víry a existencí démonů. Stejně jako v mnoha svých dalších knihách autor uvádí na scénu postavu osamělého inteligentního muže ve středním věku, který čelí jistým záhadám. To vše navíc okořenil napětím a důrazem na akci.

Kniha byla vydána v Kanadě a získala řadu ocenění. Patří mezi ně například titul prvního bestselleru, podle the Globe. Amazon ji uvedl jako jednu z dvaceti nejlepších knih roku 2013. A v neposlední řadě dílo získalo první místo jako nejlepší kanadská fikce v daném období. Byla již také prodána práva na zfilmování příběhu, připadla Universal Pictures.

 Andrew Pyper

Kanadský autor narozen roku 1968 v Ontariu. Již jako malý miloval knihy a doufal, že se jednoho dne sám stane uznávaným autorem. Později pak vystudoval anglickou literaturu a práva. Svůj diplom právníka však nikdy nevyužil. Démonolog je jeho sedmou vydanou knihou. Mezi další jeho díla patří například The Killing circle nebo také Lost Girls. Ze všech jeho děl se zatím k vydání v ČR připravuje pouze Zloděj příběhů (The Killing circle). Momentálně bydlí autor v Torontu a žije ze svého psaní.

Když postava příběhu hledá knihu, kterou drží čtenář v ruce…

FOTO: Démonolog

Obálka knihy Démonolog. Zdroj: Nakladatelství Jota.

Život Davida Ullmana se prakticky rozpadá. Opustila ho žena a nyní mu byla poskytnuta velice neobvyklá nabídka. Rozhodne se ji přijmout a vypraví se do Benátek, kde má svědčit jistému „fenoménu“. Ten vyústí ve zmizení jeho dcery Tess. Musí tak využít svých znalostí démonické mytologie, aby zachránil svou dceru z podsvětí. Profesor se vydává na bláznivou cestu Spojenými státy a vypráví tak příběh o muži, který se musí postavit svým osobním démonům a to jak těm metaforickým, tak těm doslovným.

Zdání klame, aneb přemýšlet se někdy vyplatí

Hlavními tématy knihy jsou samota, podstata víry a pochybnosti v životě každého člověka. Všechny filozofické otázky jsou jen nahozené, často jakoby nedotažené. To ale příběhu nijak neubírá na atraktivitě. Autor se záměrně soustředí spíše na upoutání čtenáře a rozvíjení jednoduchého příběhu než na filozofování. Čtenář se pak může k hlubokým myšlenkám vrátit, ale není nucen se jimi zabývat již během čtení.

Kniha se tváří jako přístupná širokému okruhu čtenářů, ale mladší generace ji bude odkládat spíše s mírným zklamáním: málo akce, málo temnoty, málo démonů. To je ale právě problém mladší generace, nedívá se pod povrch.Již od prvních stran knihy má čtenář pocit, že na něj mezi řádky čeká poselství. Autor si nevybral jednoduchost zápletky jen náhodou. Snaží se, aby z každé věty vystupovala zpráva, kterou má čtenář za úkol rozšifrovat. Díky tomu pak může během cesty a pátrání hlavního hrdiny objevit i pár svých vlastních démonů.

David Ullman se specializuje na interpretaci Ztraceného ráje, rozsáhlé epické básně Johna Miltona ze sedmnáctého století. Všechny náměty a témata jsou ale podány nadneseně. Nejedná se tedy o příběh s množstvím nepochopitelných symbolů. Vše je dostatečně vysvětleno tak, aby se myšlenky udržel každý.

 

Čtenář končí napnutý jak kšandy, které ale nikdy nepovolí

Andrew Pyper rozhodně není z těch autorů, kteří by si brali servítky. I přesto se jedná spíše o velice povedený thriller nežli o horor. Ve své knize dodá smrtelnou dávku napětí, přidá pořádný kopanec v nečekaných zvratech a pohlavek plný černého humoru. Nezaobírá se zbytečnými detaily. Surovost a nervozita přímo vyvěrají z jádra jeho slov a perfektně doplňují všechny dojmy příběhu.

Nepřekonatelný děs prožije čtenář při jediné scéně. Celá kniha jako by člověku běžela přímo před očima ve formě filmové projekce. Pokud bychom ale Pypera chtěli označit jako autora hororu, byl by popsán jako inovativní a originální. Jeho pojetí tohoto žánruje totiž něco nevídaného a velice zajímavého. Pyperovy osobité nápady umožňují čtenáři volně spekulovat o tom, co se bude dít dál. Autor sám jen velice pomalu a napínavě odhaluje všechny důvody Ullmanových cest.

Jakmile se pak hlavní hrdina dobere konce, čtenář se nestačí divit. Úplný závěr knihy je však až příliš volně střižený. Konec působí zmatečně a neorganizovaně. Je možné, že jde o autorův záměr? CO chtěl vlastně říci? Čtenář si stejně jako David Ullman začne klást otázky a zpochybňovat to, co dosud zjistil. To se nezdá jako dobré ukončení tak dobře započatého příběhu. Mohlo by ale jít o otevřený konec omezený pouze představivostí a zkušenostmi čtenáře.

Tenhle rozjetý vlak se jen tak nezastaví

FOTO: Demon

Originální obálka knihy – Demonologist. Zdroj: nakladateství Simon & Schuster.

Pyper má dobrý smysl pro rytmus projevu. Nenechá čtenáře ani na chvilku zastavit a oddechnout. Žene hlavního hrdinu dál a stále kupředu po nekonečných amerických. Dokáže si skvěle poradit s přítomným časem ve svém vyprávění. Umí jednoduše přenést čtenáře do hlavy skeptického člověka, jenž se setkává tváří v tvář s pravdou, kterou dosud popíral. To dělá příběh strhujícím vyprávěním, které je nabité emocemi a velkou energií.

Děj bývá zpomalován zajímavými, ale často nedostatečně rozvedenými filozofickými úvahami. Autor dává čtenáři až příliš mnoho prostoru k přemýšlení tím, co neříká. Což může způsobovat zmatek a nejasnosti jak ohledně děje, tak ohledně směru myšlenek autora i hlavní postavy. Autor také hodně šetří slovy při popisu děje. Nezmiňuje pohyby postav a jejich posun v prostoru. Stává se tedy, že se čtenář ztratí a není si jistý, co přesně se děje. Zkrátka chybí scénické poznámky!

Jak již bylo řečeno, každý má své démony. Nebude překvapením, že některé démony budou s hlavní postavou čtenáři dokonce sdílet. Ať už se jedná o strach z neznámého, z nejistoty nebo z neurčité vyšší moci. Příjemný čtenářský zážitek je umocněn postupným odhalováním a krutým konstatováním vypravěče.

Andrew Pyper a jeho vytříbený styl

Kniha neoplývá zbytečně velkým množstvím postav, naopak se autor drží minima. Čtenář se tak může soustředit na děj a autorovy složité myšlenkové procesy. Vážná vnitřní bitva a světelná rychlost běhu událostí dodávají dílu velmi vážnou atmosféru. Hrdina je pod neustálým tlakem své vlastní melancholie. Ta je výsledkem souhrnu nešťastných událostí, jež zažil jen během několika dnů. To vše jaksi umocňuje naléhavost situace a tím i napětí příběhu.

V knize se najdou také nějaké ty rázné akční scény. Autor neopomíjí ani řadu pěkných popisných pasáží. Nikde se nevzdává syrovosti a naléhavosti svého projevu. Často ale naráží na to, že dialogy jsou velice povrchní a zní,jakoby postavy pouze recitovaly naučené pasáže. Je to způsobeno nadměrnou oduševnělostí každého, kdo se v knize objeví. A takové úseky nepůsobí věrohodně.

Otevřený konec knihy umožňuje popustit uzdu fantazii. Často ale hrozí, že se čtenář neudrží na cestě vyšlapané autorem. To nekončí dobře, protože se může stát, že nepochopí jeho záměry a tudíž se mu konec bude zdát značně neuspokojivý. Celkově působí kniha spíše jako koncept. Připomíná nedokončený návrh na děj filmu, jehož konec se zformuje v průběhu dění. Jedná se tedy ve skutečnosti spíše o pěkný návrh na film, nežli o dobře napsanou knihu.

Andrew Pyper má zkrátka potenciál a čeští čtenáři se mohou jen těšit, až v ČR vyjdou další jeho knihy. I přes napětí a chvění, které kniha vyvolává, se jedná o odpočinkovou četbu. Čtenář, který hledá příběh na pomezí detektivky a fantasy, by měl být spokojen. Nesmí si však dělat naděje ohledně krásného konce, který by dával chuť přečíst si další dílo od stejného autora. Rozptýlený konec knihy tedy nepůsobí v celkovém kontextu knihy adekvátně.

Autor: Andrew Pyper; Název knihy: Démonolog; Překlad: Jindřich Manďák; Rozměr knihy: 140×210 mm; Forma: pevná s přebalem; Vydal: Nakladatelství Jota; Počet stran: 320; Cena: 348 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Démonolog čtenáři žádné vyhánění démonů nepřinese

Hide picture