Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Anarchistický Superman likviduje španělskou občanskou válku

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 8. 2015

V roce 2010 rozjelo nakladatelství Československé anarchistické federace svou komiksovou edici. Během jednoho roku vyšly čtyři sešity a nic. Ticho po pěšině. Tuto edici otvíral polský ekoterorista Likvidátor. A po čtyřech letech klidu se edice znovu bouří. S Likvidátorem v čele.

uvodni Ryszard Dabrowski: Likvidator ve Spanelsku

Třicátá léta ve Španělsku. Občanská válka. Bolševici, fašisti, Franco, teokracie. Sýpka anarchismu a jedna z mála opravdových anarchistických etap lidské historie (semo tamo). Sem se do roku 1937 vrací Likvidátor, anarchistický ekoterorista z budoucnosti, aby s nekonečným úsměvem a arzenálem zatočil se vším, co se mu nelíbí.

Ryszard Dąbrowski
Polský autor komiksů a žurnalista Ryszard Dąbrowski absolvoval uměleckou školu v Lublani, aby se poté vydal čistě politickým uměleckým směrem. Ve svých pracích, z nichž nejvýraznější je komixová série o Likvidátorovi, mu vždy šlo především o to prezentovat myšlenky anarchismu a vlastní politické názory.

Wikipedie tvrdí, že Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939) patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století. Přemýšlí-li o tom člověk, musí tomu dát trochu za pravdu. A s tím přistupovat i k Likvidátorovi. S tím, že na čtyřiceti stránkách uvidí jen malou část toho, co se dělo.

Co se týče ideologie, je to problém. A ideologie se v ideologickém komixu týče hodně. První díl Likvidátora byl myšlenkově mnohem obsažnější, komplexní pohled na španělskou revoluci se na zdejší prostor nevejde. Vybírá se samozřejmě/bohužel pak především to, co se hodí do mlýnku.

Ryszard Dabrowski: Likvidator ve SpanelskuI přes nekomplexnost sociopolitické situace se v komixu samozřejmě najdou zajímavé myšlenky, Dąbrowski se soustředí na odlišnosti ve španělském anarchismu a na největší tehdejší obtíže. Ačkoli se to po prvním tvrzení mohlo zdát, Likvidátor ve Španělsku není ani zdaleka bezobsažný, člověk zde najde přímé zásahy do tehdejšího (v mnohém i současného) Španělska.

To vše se Dąbrowskému daří stále podat zábavnou formou. Už trochu méně šílenou než v prvním Likvidátorovi, ale když dojde na církev, centrifuga se opět rozbíhá a zábava jede na plné obrátky. Co se příběhu týče, nejsilnější a nejvtipnější moment komiksu.

Španělská revoluce a válka: jak to bylo?

Výbornou částí sešítku je doslov. Kdyby někdo odešel od Likvidátora s tím, že to bylo veselé, občas chytré, ale jen malý výsek, má tu referát Španělská revoluce a válka: jak to bylo? Nutno říct, že jde o článek opravdu informativní a inspirující, nehledě na to, že dobře čtivý.

Je dobře, že ČSAF pokračuje v této edici a ještě lépe, že právě Likvidátorem. Likvidátor skvěle kloubí sympatické ideologie s humoristickou formou a dá se tak doporučit nejen anarchistům, ale i lidem, kteří si chtějí jenom užít nějaké historické maso. Palec hore a jen tak dál, Likvidátor musí navštívit ještě mnoho míst.

A ten menší formát tomu jen prospívá, k obsahu se hodí více a tisk konečně není tak nechutně mázlý jako v jedničce.

Název originálu: Likwidator w Hiszpanii
Český název: Likvidátor ve Španělsku
Autor: Ryszard Dąbrowski
Překlad:
Květoslav Vobořil, Ravašol
Počet stran: 48
Vazba: Sešit
Vydal: Nakladatelství Anarchistické federace, Praha 2015
Doporučená cena: 65 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Anarchistický Superman likviduje španělskou občanskou válku

Hide picture