Menu
FANZINE.cz
Literatura

Otcové atomové bomby. Byla realita inspirovaná sci-fi příběhem?

OBR: Little boyProjekt Manhattan: krycí název tajného vojenského plánu. Zbraň hromadného ničení, jež tehdy silně ovlivnila mocenské postavení Spojených států. Robert Oppenheimer sice vytvořil prototyp, ale myšlenka této obří ničivé hrozby vznikla o pár let dříve.

Atomová bomba na stránkách knih. Zdroj: distributor filmu.

Atomová bomba na stránkách knih. Zdroj: distributor filmu.

Spisovatel Herbert Georg Wells již v roce 1914 vynesl myšlenku atomové bomby na světlo. Název i účinky bomby popisuje ve svém románu The World Set Free. Tehdy ovšem velmi podcenil účinky nespoutané jaderné reakce. Výbušná síla nebyla vyšší než konvenční výbušniny. Hlavním rozdílem byla představa, že jakmile započne atomový výbuch, nebude jej možno zastavit.

Mnohem přesnější obraz jaderné exploze se téhož roku objevil v temném příběhu, který vyšel v magazínu Saturday Evening Post. Knižní podoby se dočkal v roce 1915. Příběh The Man Who Rocked the Earth byl napsán velice neobvyklou dvojicí autorů – Arthur Train a Robert Wood.

Právník a vědec – dva mozky, jeden příběh

OBR: The man who rocked the earthArthur Train byl právník a tvůrce série detektivních a mysteriózních románů. Jeho popularita může být srovnána s dnešním Johnem Grishamam. Ve své autobiografii se nechal slyšet: „Jsem poctěn, že jsem mezi právníky znám jako spisovatel a mezi spisovateli jako právník.“

Odstartoval sérii knih o skutečných amerických zločinech a na svém kontě má i dvě knihy ze science fiction (pokračování prvního dílu je již zmiňovaný román The Man Who Rocked the Earth).

Při vytváření románu požádal o pomoc jednoho z předních vědců tehdejší doby, Roberta Wooda. Výzkumy tohoto amerického vědce a vynálezce mají význam i v dnešní době, zvláště jeho práce v optice a spektroskopii. V roce 1897 se jako první stal svědkem emise pole.

Tato analytická technika (Emisní mikroskopie pole) se nyní používá pro studium atomové struktury. Svým objevem infračerveného a ultrafialového fotografování přispěl ke vzniku barevných fotografií. Stal se autorem Vídeňské metody pro odhalování padělaných dokumentů. Byl také prvním tvůrcem animovaných filmů.

Náhoda nebo tušení?

OBR: Nukleární výbuch

Zdroj: sxc.hu.

Do Trainova románu přinesl Wood jistou úroveň vědecké fantazie a pravděpodobnosti, což knize v té době dávalo výjimečnost. V příběhu jeden šílený vědec Pax demonstruje svou sílu tím, že v pohoří Atlas v Africe odpálí jaderné zařízení.

Autoři zde velice podrobně popsali rozšířené účinky výbuchu. Ilustrace doprovázející příběh je prvním barevným zobrazením jaderné exploze.

Rozdíl mezi Wellsem a dvojicí Train-Wood je v tom, že Wells pracoval s oxidací imaginárního prvku s názvem „Carolinium“. Train s Woodem naopak používají uran, jenž svou energii uvolní okamžitě. Výbuch sám byl ničivý, ovšem oni se zabývali spíše jeho následky. Přeživší v příběhu trpěli nesnesitelnou trýzní z popálenin, kůže na hlavě se jim začala odlupovat, orgány přestávaly pracovat. Do týdne zemřeli v agónii.

OBR: Little boyMůžeme se jen domnívat, jestli tento sci-fi příběh má něco společného s následnou realitou. Nejde však zapřít, že atomová bomba byla poprvé světu představena skrze vymyšlený příběh.

Všichni tři se dožili dne, kdy se výplod jejich fantazie stal skutečností a dvě jaderné bomby (Little Boy a Fat Man) byly 6. srpna 1945 svrženy na města Hirošimu a Nagasaki. Těžko říct, co si v té chvíli pomysleli. Byla jejich předpověď pouze „šťastná náhoda“, nebo skutečně tušili blížící se příchod ničivé hrozby budoucnosti?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otcové atomové bomby. Byla realita inspirovaná sci-fi příběhem?

Hide picture