Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Desková hra Klondike 1896 hrozí nákazou. Chytit můžete zlatou horečku

Petra Vlková

Petra Vlková

21. 12. 2011

Vzhůru na Klondike! Na co? Přece na známou zlatonosnou řeku v městečku Dawson City. Nyní už není nutné trmácet se za ní až do Severní Ameriky, Klondike existuje i v deskové hře.

Tak trochu hororový obal hry Klondike, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Koho by nelákalo zlato. Hezky se třpytí, působí luxusně, ale především znamená bohatství, jež otvírá mnohé zavřené dveře. Motiv honění se za tímto nebo jiným pokladem využívá snad každá druhá hra. To v praxi ovšem neznamená, že by měl být nový přírůstek do této kategorie špatný nebo horší než ty předchozí. Hru Klondike koneckonců vytvořil Vladimír Suchý již před nějakou dobou, avšak teprve letos se ji podařilo vydat. Na starost si ji vzala společnost Bonaparte a zajistila jí mezi deskovkami své místo.

Veškeré poklady hry Klondike

O principu Klondiku bude zkušenému hráči již leccos jasné, řekne-li se, že zde existuje nemalá podobnost s deskovou hrou Ubongo. Jedinci v obou případech využívají různě geometricky tvarované dílky, v podstatě totožné s legendárními tetrisovými. Také shodně dostávají za správně vyřešený úkol odměnu, avšak dále se pravidla i systém rozcházejí, anebo prolínají pouze z poloviny.

Komponenty k verzi hry Klondike č.1

Ani ve hře Klondike jedna deska nestačí. Řešení rozličných hlavolamů vyžaduje rozličné možnosti a ty se na jednu desku zkrátka nevejdou, zvlášť když mají hráči soupeřit naráz proti sobě. Každému proto náleží čtveřice kartónových čtvercových karet, z níž se následně vytvoří jedna řada představující oblast Klondike. Aby bylo jasné, které krajinky si mají hráči k sobě vzít, ruby destiček zdobí čísla a písmena od A do D. Celkem rychle se dá zorientovat v tom, co patří k čemu.

Rubíny alias platidlo pro dražbu ve hře Klondike

Na destičkách se s holou trávou střídají čtvercové plochy s kousky zlata či rubínů. Na ně hráči takticky umisťují své geometrické dílky, přičemž se snaží získat buď co největší, nebo přesný počet drahých kamenů. Nejvyšší počet zlata rozhoduje o vítězství ve variantě hry číslo jedna, přesný počet pak v druhé variantě.

Na konci cesty v první verzi hry Klondike

V první verzi hry jedinci využijí poměrně zdařilé skleněné repliky rubínů. Ty jim během soupeření slouží jako platidlo pro dražbu. Nedraží se nic jiného než nejžádanější dílky různých tvarů, jež v tomto případě umožňují souvislý postup z jednoho konce krajiny na druhý. Pokud některý z hráčů na konec nedojde, přičítají se mu za zbývající plochu trestné body. Vítězí ten, kdo překryje svými vzájemně navázanými dílky nejvíce zlatonosných ploch.

Každý kousek zlata se počítá

V druhé variantě se dražba s rubíny ani dlouhá cesta skrz Klondike nekoná. Zde hráče mnohem více zajímá přízeň vlivných lidí v oblasti, konkrétně starosty, šerifa, bordelmamá a obchodníka s koňmi. Využijí se dva druhy karet. Jeden znázorňuje různou náklonnost osob, druhý udává přesný počet rubínů a zlata, kterého je třeba pro vydobytí přízně dosáhnout. Komu se povede se svou zásobou dílků jako prvnímu dané zlato a rubíny nasbírat, může si z nabízených karet přízně vzít svou vyhlédnutou. Pokud se navíc během zakrývání ploch nesplete, smí si připočíst tolik bodů, kolik karta dle obrázků umožňuje. Pokud mu však počty nesedí, o stejný počet bodů naopak přijde.

Rubíny nebo zlato? Toť otázka

Teď se nabízí otázka, která varianta je lepší? Pravidla určují druhou verzi zběhlejším hráčům, ale ve své podstatě nepůsobí nikterak složitěji nežli ta první. Pro někoho může být první dokonce namáhavější, protože předpokládá nemalou úroveň kombinačních a strategických schopností. Člověk se musí poměrně složitě rozhodovat, zdali se v konkrétních případech zaměřit spíše na zlato, nebo na rubíny, jejichž počet značně ovlivňuje další výběr vhodných dílků. Dražba funguje na velmi snadném principu. Hráčům brzy dojde, že ten, kdo vlastní v danou chvíli nejvíce rubínů, má vyhlédnutý dílek prakticky v kapse.

Rozehraná varianta hry Klondike č. 2

Nicméně času na rozhodnutí je relativní dostatek. To v případě druhé verze neplatí. Zde mnohem více než taktika a strategie rozhoduje rychlost a přesnost, ačkoli taktiku a kombinační schopnosti hráč také využije, zvláště o něco později při sbírání přízně. Stejně jako v předchozí variantě si soupeři body zaznamenávají pomocí figurek na největší hrací desce. Rozdíl spočívá v tom, že v druhé verzi probíhá posun na barevných sloupcích uprostřed, kdežto v první po hnědém očíslovaném okraji.

Karty pro druhou verzi hry mají šikovné krabičky

Z výše uvedeného vyplývá, že v této hře si jedinec nemůže stěžovat na malou rozmanitost a variabilitu. Deskovka svým obsahem a systémem postihuje většinu žádaných aspektů. Má spád, trénuje taktické a strategické myšlení, rychlost, kombinační schopnosti a prostorovou představivost, přičemž využívá tradiční lákavé téma a zvyšuje svou atraktivitu pomocí replik rubínů. Trochu škoda, že stejně tak neobsahuje náhražky zlata, to ve hře představuje pouze body.

Konkrétní úkol v druhé verzi hry Klondike

Ani zpracování nelze mnoho vytýkat, naopak je třeba ocenit zmíněné rubíny a v neposlední řadě i šikovné řešení pro umístění karet. Každý balíček má svou vlastní krabičku, tudíž nehrozí, že po manipulaci se zabalenou hrou budou karty v krabici všude rozházené a pomíchané. Tento nápad si skutečně zaslouží palec nahoru. O něco menší úspěch by mohlo u hráčů slavit velmi jednoduché zpracování figurek v podobě maličkatých dřevěných kostiček. Celková grafika průměrně náročného jedince neurazí, symboly naznačená přízeň vlivných osob pro účely hry postačuje. Rozsáhlejší a složitější kresby by ani nebyly praktické.

Druhá verze nabízí lehké, střední i těžké úkoly

Hra Klondike se známým Ubongo-herním principem v nové a rozšířené dimenzi jistě málokoho zklame, ať již se vezme mezi skupinku přátel nebo do rodinného kruhu. V druhém případě ovšem nutno podotknout, že děti může lehce vystrašit a dospělé zmást hororový vzhled obalu. Systém i motiv hry každopádně upoutá promyšleností a nesložitostí. Totéž se bohužel nedá říct o jedné části pravidel, konkrétně o nepříliš srozumitelném bodování u druhé verze. Za tím lze spatřovat viditelnější mínus, jinak ovšem nic nekazí požitek z deskového dolování zlata.

Název hry: Klondike 1896
Typ hry: Desková, společenská, rodinná
Výrobce: Bonaparte – Martin Trik
Doporučená cena: 520 Kč
Počet hráčů: 2–4
Hrací doba: 20–40 min
Doporučený věk: 8 +

Hodnocení: **** (80 %)

Klady:
Zlatokopská tematika
Velká herní variabilita
Snadno pochopitelný systém hry
Pěkné zpracování (rubíny, krabičky na karty)
Procvičuje taktické a strategické myšlení
Procvičuje kombinační schopnosti, logiku a prostorové vnímání

Zápory:
Nejasnosti v pravidlech závěrečného bodování
Malá atraktivita figurek
Zlato pouze ve smyslu bodů (žádná replika)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Klondike 1896 hrozí nákazou. Chytit můžete zlatou horečku

Hide picture